Kolesarski izziv.

11. junij - 19. junij 2021

Na večdnevno pot se je podal ljubiteljski kolesar in fotograf Ignac Bakše, ki je s svojega kolesa z objektivom lovil slovensko pokrajino in dokumentiral njene lepote.

Prekolesariti slovensko mejo.

Eden glavnih ciljev projekta Contour Slovenia, je bilo prekolesariti razdaljo slovenske meje, to je 1.382 km. Slovenija je zelo razgibana in zelena dežela, gozdovi prekrivajo skoraj 60 % celotne površine države, pokrajina pa je precej hribovita.

Dobra ideja. Tudi sam sem že razmišljal, da bi prekolesaril mejo Slovenije, seveda ko mi bo čas to dopuščal. Bravo ekipa!
— Tadej Pogačar

Družinski izziv.

Med izvajanjem podviga je bila Ignacu v oporo družina: žena Ria in sinček Ignac. Na tak način si je lajšal težave pri oskrbi s hrano, rezervnimi oblačili in hidracijo.

Šlo je za prilagojeno obliko vzdržljivostnega kolesarjenja, kjer namesto lastne oskrbe, ali oskrbe s strani profesionalne ekipe, ta del izziva opravlja družina, v tem primeru njegova žena - kar mu je omogočalo ne samo, da se je lahko osredotočil na svoj končni cilj, ampak je imel med potjo tudi moralno in čustveno podporo.

Trasa.

Plan trase je bil nastavljen tako, da je pot potekala čim bližje obstoječi državni meji in v čim večji meri po slovenskem ozemlju, vendar na določenih odsekih vožnja tudi z gravel kolesom ni bila mogoča oz. je bila zelo težavna. Prav tako je v par primerih pot za nekaj kilometrov potekala po sosednjih državah, saj je bilo tako najbolj optimalno izpeljati traso. Na koncu se je vseeno celotna trasa izrisala zelo blizu oblike obstoječe slovenske meje, kar je bil tudi cilj in namen projekta.

Bistvo kolesarjenja ni (samo) trpljenje. Je tudi potovanje. Solo, v družbi, po zlikanih cestah ali pač po obupnih kolovozih. Tudi z nekaj improvizacije, ker pač ne more vedno vse po planu.
— Matej Zalar, runda.si

Pot.

Kar velik del poti je bil makadam ali gozdna pot, v nekaterih primerih tudi zahtevni single traili, večkrat prestrmi za gravel bike. Prišlo je tudi do nekaj izrednih primerov, ko je bilo potrebno sproti prilagajati pot glede na dano situacijo.

Oprema.

Kolo, s katerim je bila opravljena pot, je bilo Specialized Diverge z nekaj nadgradnjami in opremljeno s torbami Apidura. S seboj je kolesar vsak dan vozil okoli 7 kg opreme in 1 - 1,5L tekočine. Končna teža naloženega kolesa pa je bila okoli 18 kilogramov.

Družba.

Na poti je imel občasno tudi kolesarsko družbo. Samostojno je odvozil etape 4, 5, deloma 6 in 7. Družbo je imel na več kot polovici celotne poti. Največji del, skoraj polovico trase, je opravil Anže Lemovec. Ostali pomagači pa so bili še oče Nace in mama Branka Bakše, Niko Korber, Urh Košir, Robert Medle, Matej Malenšek in Trapci.

Ignac Bakše

.

Navdušen kolesar in fotograf, ki je v devetih dneh prekolesaril pot ob slovenski meji in fotografiral slovensko pokrajino. Je idejni vodja projekta in sodeluje pri celotnem postopku izvedbe. Poleg vseh svojih aktivnosti največ časa posveti družini, ki ga je tudi spremljala na poti.

INSTAGRAM | STRAVA | ZWIFT

Te zanima več?

Pojdi na

DOKUMENTARNI FILM

Pojdi na

PROJEKT